Malé zamyšlení o prezidentech tam i tu

Tak nám v Americe konečně volí. Ať už to dopadne jakkoliv, důvod k jásotu nebude. Důvod k panice to bezesporu být může, k oslavám nikoliv. Ovšem dnešní volby jsou pouze vyvrcholením trendu, který evidentně existuje všude možně – na východě, na západě, u nás doma – extremismus se stává normou.

Abych předešel jakémukoliv nedorozumění: vyhraje-li Clintonová, znamená to, že vyhrála osoba přímo zodpovědná za takovou hromadu světových problémů, že za jakékoliv jiné konstelace by jediná rozumná emoce byla: než Clintonová, to raději kdokoliv jiný. Jenomže Hillary nekandiduje proti komukoliv jinému.

Vždycky mi vrtalo hlavou, jak je možné, že před druhou světovou válkou Němci, tj. jeden z nejvzdělanějších a nejcivilizovanějších národů, které po světě chodily, zvolili do svého čela Hitlera a nadšeně jej podporovali.

Dnes už se nedivím, máme možnost sledovat v přímém přenosu něco velice podobného. Existuje poměrně reálná varianta, že Američané zvolí zcela nepokrytého fašistu. Pokud se tak nestane, stále to bude znamenat, že skoro polovina Američanů volí zcela nepokrytého fašistu, jehož vzory jsou aktivní i bývalí světoví diktátoři.

Opravdu mi to hlava nebere – bez ohledu na to, jestli je člověk přívržencem „levice“ nebo „pravice“, myslel bych si, že Trump je osoba naprosto nevolitelná kýmkoliv. Vlastně neexistuje jediný názor, který by Trump reprezentoval, a ze kterého by běžnému pozemšťanovi nenaskakovala husí kůže. Bez potřeby znalosti okolností, bez ohledu na to, jestli jste z města nebo vesnice, jestli jste z Ameriky nebo Kutné Hory, chtělo by se myslet, že něco takového, jako je Trump patří do špatného filmu o superhrdinech, kde prototyp Trumpa hraje superzlouna. Kromě toho, že superzloun je většinou alespoň šílený génius. Trump je jenom šílený, jinak ovšem očividný hlupák. Přesto existuje reálná možnost, že se stane de-facto prezidentem zeměkoule.

Rusko má svého Putina (který je jedním z Trumpových vzorů), ovšem Rusko je přece jen země, která diktátory prostě miluje. Nechci tím naznačit, že by současná Ruská adorace Putina (ale i Stalina, Lenina…) byla ve slušné společnosti o mnoho pochopitelnější či akceptovatelnější, ovšem Rusko má alespoň nějakou tradici volit si (a být náležitě pyšné) na ty největší zrůdy historie. A přístup průměrného Rusa k informacím je poněkud pofiderní. Američani se na něco podobného vymlouvat nemohou.

Ale co taková kolébka demokracie, Velká Británie? Je to lehce přes čtvrt roku, kdy tam slavil vítězství britský Trump (sdílející s ním nejen hodnotový žebříček, ale i kadeřníka). Opět nemusíte být zrovna Eurohujer (a z toho mne asi těžko obviníte), aby pro vás bylo nemožné stoupnout si do jednoho tábora s Borisem a Nigelem. I pokud máte rádi EU jako osinu v zadku, styl argumentace hlavních představitelů Brexitu musel přece služného člověka odehnat. Neodehnal. (Kouzelná, byť poněkud hořká, v tomto případě byla reakce hlavního vítěze: místo oslav se slovy „já to tak nemyslel“ vypařil. To, že po chvíli opět vylezl, aby se stal ministrem, je už jiná story.)

Ovšem není potřeba se příliš ušklíbat nad americkou, ruskou či dokonce britskou volbou, můžeme zůstat doma. A není ani potřeba vytahovat domácí náčiní a jiné konvičky. Stačí se podívat na Pražský Hrad. Myslel bych si, že bez ohledu na politický i jiný světonázor bude jedna věc jasná: Zeman je všechno, co by hromadně akceptovatelná veřejná osobnost být neměla, o to méně politik. Zeman to vlastně dopracoval do fáze, kdy nejméně škodlivý je, pokud je na mol – to jeho „bomoty“ nejsou úplně pochopitelné. V okamžiku, kdy hovoří s čistou hlavou, je zřejmé, že by si velice rád zadiktátořil, až by brečel.

Zemanovi se podařilo nemožné. Tak schválně – pokud zrovna nepatříte do tábora jeho obdivovatelů, a to bych se pak upřímně divil, kdybyste dočetli až sem: nepřistihli jste se někdy v posledních pár letech u heretické myšlenky, že ten Slávek vlastně je standardní politik (nebo, pokud náhodou jste z opačného názorového spektra, že to platí o Mírovi). Ten Slávek, který nerespektuje rozhodnutí české justice, kterému z čínského pozadí koukají jen nohy, ten se najednou jeví jako príma chlap. Jasně, že jde o optický klam, ale to nic nemění na tom, že to tak vypadá.

A přesto má Zeman minimálně poloviční podporu voličů (nejspíš více) a téměř jistě se stane prezidentem i v druhém volebním období.

Zeman je český Trump. Jen patrně bez schopnosti rozpoutat třetí světovou válku. A i když bych ho nerad podcenil, dost možná se ani nebude muset snažit – on to třeba zvládne Trump originál.

Ne, není děsivé, že existují Trumpové, Zemanové a jiní Putinové – děsivé je, že v našich společnostech existuje obrovské množství lidí, kterým nepřijdou naprosto za hranicí jakéhokoliv vkusu.

Sdílejte na sociálních sítích