Když logika dostává za uši

Komunismus, nebo korupce? Uprchlíci, nebo islám? Diskriminace žen, nebo kvóty? Čína, nebo Dalajláma? Holocaust, nebo Izrael? Sparta, nebo Slávie? Zeman, nebo Schwarzenberg? Losna, nebo Mažňák? Co volíte vy?

Pokud bychom si ze školy měli do svých běžných každodenních životů něco odnést, a jestli existuje něco, na co by se při výuce měl klást pokud možno co největší důraz, patrně by to hned po psaní písmenek a trojčlence měla být schopnost logické argumentace.

Nevím jak dnes, ale z našich studentských let se této dovednosti na školách věnovala pozornost vskutku minimální. Pravda, v matematice či počítačích se učilo (alespoň v matematických třídách, do nichž jsem chodil) vyhodnocování logických výrazů, ale logika ve smyslu schopnosti rozpoznání relevance tvrzení, jeho vztahu k tvrzení jinému, a co z toho vlastně plyne pro diskuzi, se minimálně na základní a střední škole nevěnoval téměř nikdo v žádném předmětu.

Pojďme se tedy podívat na jednu myšlenkovou konstrukci, na kterou narážím dennodenně a kde logika trpí snad nejvíce. Zjednodušit se dá zhruba do následujícího schématu: Máme výroky A a B. Který z nich je správně?

Je až neuvěřitelné, jak často se tento logický faul používá (viz příklady níže). Přitom je možné, že z daných tvrzení neplatí ani jedno, případně platí obě dvě současně. A je také možné, že spolu ty výroky nemají vůbec nic společného, takže výběr mezi nimi nedává žádný smysl.

Pár příkladů ze života

Uveďme si pár příkladů, kdy si nejspíš nebudete chtít vybírat jednu z možností – nikoliv proto, že s žádnou nesouhlasíte, ale protože takto položená otázka je prostě ze zásady nesmyslná:

  • Vzpomínáte s láskou na časy komunismu, nebo vám vadí korupce v dnešní politice?
  • Měli bychom odsud hnát utečence ze Sýrie svinským krokem, nebo tvrdíte, že islám je super věc?
  • A když už jsme u toho náboženství: křesťanství, nebo islám?
  • Odsuzujete rasismus, nebo souhlasíte s tím, že by příslušníci menšin měli mít nastaveny mírnější přístup?
  • Měly by ženy držet hubu a krok a nevyžadovat férové zacházení, nebo schvalujete kvóty na jejich zaměstnávání ve státních i soukromých firmách?
  • Podporujete čínský vpád do Tibetu, nebo tibetskou teokracii?
  • Věříte, že v rámci holocaustu zemřely miliony Židů, nebo schvalujete zahraniční politiku Izraele?
  • Máte rádi kulturu, nebo jste proti subvencování divadel?
  • Jsou památkáři škodná, nebo bychom měli být rádi, že tu máme nějaké hodnotné památky a podle toho se k nim chovat?
  • Kopete za Microsoft, nebo Apple?
  • Fandíte Spartě, nebo Slávii?
  • Podporovali jste Zemana, nebo Schwarzenberga?

Schopný manipulátor dokáže otázku umně zformulovat tak, že budete mít pocit, že pokud zavrhnete jednu možnost, automaticky musíte přijmout možnost druhou. A vy se nestačíte divit, čemu najednou přikyvujete.

Komentáře

[1] Ondra

Přišla nitka k jehle a říká jí, jehličko nech mě se na tebe navléknout, a jehla na to, já bych moc ráda nitko, ale nemám ouško. :-)

Přidáno: 16. 2. 2016 15:43
Komentáře k článku jsou uzavřeny.

Sdílejte na sociálních sítích