Hrubá mzda. Co to je?

A další osobní otázka: Jste zaměstnaní? Fajn. A kolik berete? Tak díky za info. A co to číslo znamená?

5000 Kč. Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Koruna_%C4%8Desk%C3%A1Anebo naopak. Asi jste už v životě jednou či dvakrát narazili na inzerát, ve kterém bylo zhruba toto: „Nabízíme práci. Nástupní mzda 26.000 Kč.“ Kromě toho, že to byla práce v dynamicky se rozvíjející firmě a mohli jste hned začít pracovat v mladém a perspektivním kolektivu, dozvěděli jste se rovněž, že budete brát 26k měsíčně. Což je určitě lepší než se dozvědět, že plat je motivační, popřípadě dohodou. Protože člověk rád ví, na čem je a kolik si po měsíční robotě odnese domů.

Takže co se člověk z tohoto údaje dozví? Že je to lepší, než 20 tisíc a horší než 30 tisíc. Tím to končí. Je to s podivem, ale základní informace o výši platu vám neříká aniprd.

Dalo by se čekat, že slovo plat může v principu znamenat dvě čísla – buďto kolik si zaměstnanec odnese domů nebo jaké jsou (přímé, finanční) náklady zaměstnavatele na tohoto zaměstnance. Ale to by bylo příliš jednoduché, že?

Člověk vydělávající 26 tisíc dostane na konci měsíce necelých 20 tisíc. Ovšem to neznamená, že jeho zaměstnavatel právě vysolil 26 a jen z toho nějakých 6 tisíc odešlo státu. Ve skutečnosti státu poslal necelých 15 tisíc. To znamená, že zaměstnance zajímá číslo 20, zaměstnavatele číslo 35. Šestadvacet nezajímá nikoho – a přesto je to to číslo, které je všude uváděno. 20 nebo 35 naproti tomu není uvedeno nikde.

Komu tím pomůžete?

Mohlo by se zdát, že to nedává žádný smysl. Což je sice skoro pro všechny zúčastněné pravda a dalo by se to velice snadno změnit, aniž by se cokoliv změnilo na straně příjmů zaměstnance a státu a výdajích zaměstnavatele. Prostě by se na číslo 26 zapomnělo a nazývaly by se věci pravými jmény. Proč tomu tak není?

Nenapadá mne jiný důvod, než že je to právě proto, že jednoduše není záhodno, aby se věci nazývaly pravými jmény. Nakonec by bylo jen logické, kdyby se neplatila „15 procentní daň“ a pak hromada různých „pojištění“ různými jmény a na místo toho by byla jedna opravdová daň. Ta by vyjadřovala to, kolik člověk zaplatí státu. A i tomu poslednímu Frantovi by bylo na první pohled jasné, kolik dostane a kolik stojí svého vykořisťovatele.

Je zřejmé, že jediným, v jehož zájmu není, aby se věci nazývaly pravými jmény, je stát. 15 procentní daň prostě vypadá líp než daň cca 43 procentní. A dá se s tím mnohem víc čarovat.

Možná by někdo mohl namítnout, že sociální pojištění je určeno na něco, podnikatelé jsou daněni jinak než zaměstnanci, firmy ještě jinak, jiné daně platí pracující důchodci atd. A je to pravda. Jenomže: tento článeček není o tom, jestli by jedna skupina měla platit větší nebo menší daně. To je věc zcela jiného politického rozhodnutí (skoro mi ujela klávesnice a napsal jsem politicko-ekonomického rozhodnutí, ale hned jsem se praštil před prsty). Je o tom, že ať už je to výše daní jakákoliv, mělo by být každému na první pohled jasné, kolik dostane a kolik z toho vydělá, dostane někdo jiný. A to se ještě vůbec nebavíme o všech těch nepřímých daních a dalších poplatcích, které efektivně náš čistý příjem snižují.

Vím, že je to naivní představa, ale nebylo by to krásné, kdyby někdo na matfyzu dostal za úkol spočítat, kolik kdo vlastně na dani zaplatí a toto číslo by se přičítalo k čisté mzdě. A daň by se platila v celém ekonomickém procesu jen na jednom místě, aby se předešlo oněm několikanásobným zdaněním. (Firemní daň z příjmů, daň a pojištění zaměstnance, spotřební daň, DPH, daň z nemovitosti, daň z prodeje z nemovitosti, poplatek úřadu za občanku atd.)

A pak by teprve mohla začít debata o tom, jestli je ta daň moc vysoká nebo ne, jestli se má ten nebo onen ve společnosti podílet na tom nebo onom – ale každý by věděl, kolik opravdu vydělá pro sebe a kolik pro ostatní. Ale jak už jsem předeslal, nejedná se o informaci, která by někomu pomohla (teda pomohla by všem, jen politické reprezentaci nikoliv, ale o tom to je, no ni?)

Ve skutečnosti existují tlaky zcela opačné – informaci o „superhrubé“ mzdě zaměstnancům a vlastně nikomu raději nesdělovat vůbec…

Komentáře

[1] Ondra

To je taková hra na přiblblíky. Budeme všichni společně dělat, jakože jsme dostali hrubou mzdu.

Přidáno: 8. 3. 2016 16:37
[2] Malis

A jen aby bylo jasno (protože, zdá se, některým jasno nebylo): toto není článek o tom, jestli jsou daně vysoké nebo nízké. A nekritizuje ani zaměstnance ani zaměstnavatele.
Jen a pouze kritizuje stav, že se pro vyjádření výdělku používá nějaké hausnumero, které neznamená ani to, kolik si kdo přinese domů, ani kolik zaplatí chlebodárce, ani kolik vlastně dostane stát.

Přidáno: 8. 3. 2016 18:16

Na komentář reagoval [3] Ondra

[3] Ondra

Já bych to nazval plošná klamavá reklama. Jdete kolem bilbordu, na kterém usměvavá modelka láká nové zaměstnance na líbivých 13.000,- Kč, a zatají neznalým, že jim z toho na účtu přistane slabých 10 nebo 11, jestli ne 9.

Přidáno: 8. 3. 2016 18:35

Tento komentář je reakcí na [2] Malis

[4] Ondra

Případně by to mohla být součást širšího plánu na implementaci doublespeaku a doublecountu. 8=7, 10=8, 12=10, 13=11.

Přidáno: 8. 3. 2016 18:42

Na komentář reagoval [6] Malis

[5] Ondra

Jednou jsem si v bistru objednal talíř smažených šprotů. Na obrazovém menu byl talíř a na něm hromada šprotů, že to z toho talíře skoro přepadalo. Odhadem tak 30 kousků. Přinesli mi jich 12, a talíř vypadal jako kulinářské minimalistické dílo. Na můj nesmělý dotaz týkající se onoho příkrého rozporu mi bylo sděleno, že na váhu to výjde stejně, že na fotce jsou rybky menší. Důležité je vysvětlení, všechno ostatní je otázka zvyku.

Přidáno: 8. 3. 2016 18:59
[6] Malis

Ondro, ale o tom to přece není, že hrubá mzda není čistá mzda. Je to o tom, že ve skutečnosti by se měla uvádět superhrubá. Tedy použiji-li tvoji analogii, pak nikoliv 8=7, ale 10=7.

Přidáno: 9. 3. 2016 9:34

Tento komentář je reakcí na [4] Ondra

Na komentář reagoval [7] Ondra

[7] Ondra

Malisu, nevím jestli bychom si tím nějak pomohli. V mém vnímání by to bylo ještě horší. Už takhle je to číselný babylón, ve kterém potřebuješ kalkulačku a sbírku zákonů, abys věděl, co si ve smlouvě podepsal.

Přidáno: 9. 3. 2016 11:24

Tento komentář je reakcí na [6] Malis

[8] Ondra

Kdyby byly podniky státní, nemusely by se platit daně, protože stát by byl ziskový sám o sobě.

Přidáno: 9. 3. 2016 11:32
[9] Ondra

Obchodní marže je v podstatě soukromé zdanění.

Přidáno: 9. 3. 2016 11:33
[10] Ondra

Celý kapitalismus je trik jak daně učinit soukromé. Je to vytlučení klínu klínem, které vyústí v daně dvojí. Marži a daň z marže. V důsledku zaplatíš daně dvoje a od státu získáš polovic.

Přidáno: 9. 3. 2016 11:38
[11] Ondra

Stát vybírá daně, aby z nich mohl uhradit marže-daně soukromých kontraktantů.

Přidáno: 9. 3. 2016 11:46
[12] Ondra

Čím větší marže, tím vyšší provozní náklady státu, tím vyšší daně, a tím vyšší marže.

Přidáno: 9. 3. 2016 11:48
[13] Ondra

Ad absurdum za vajíčko zaplatíš milión, ze kterého prodejde odvede státu 900 tisíc, aby si stát půjčil sto tisíc od banky, aby měl na vajíčko.

Přidáno: 9. 3. 2016 11:50
[14] Ondra

Systém marží a daní hraje do ruky těm, kteří mají rádi vysoké nominální hodnoty, vysokou virtuální hodnotu, na kterou mohou nasadit důlní rypadla úroků.

Přidáno: 9. 3. 2016 11:55
[15] Ondra

Ekonomika 22. století nezná soukromé banky.

Přidáno: 9. 3. 2016 11:57

Na komentář reagoval [17] Ondra

[16] Ondra

Tenhle ekonomický hlavolam je nad "duševní síly" Demokracie. Je to druh pasti, která kontinuálně samospádem získává stále silnější stisk.

Jak zpívají Eagles - "We are all just prisoners here of our own device."

Přidáno: 9. 3. 2016 12:11
[17] Ondra

Alespoň v to můžeme doufat. :-)

Přidáno: 9. 3. 2016 12:38

Tento komentář je reakcí na [15] Ondra

[18] Ondra

Klidně to tu smaž, Malisu, nemám ambice být někým slyšen. Občas zaspamuju, toť vše.

Přidáno: 9. 3. 2016 12:43
Komentáře k článku jsou uzavřeny.

Sdílejte na sociálních sítích